BTU 2013 Election Results

June 6, 2013 - 10:45pm to June 30, 2013 - 5:00pm
BTU Hall

BTU Election Results June 5, 2013

 

 

# of Votes Received

 

PRESIDENT

 

 

Richard Stutman

1136

 

 

 

 

EXECUTIVE VICE PRESIDENT

 

 

Patrick J. Connolly,

1088

 

 

 

 

SECRETARY TREASURER

 

 

Charles R. Johnson

1066

 

 

 

 

SECONDARY FIELD REP.

 

 

Caren Carew,

443

 

 

 

 

ELEMENTARY FIELD REP.

 

  

Michael Mclaughlin,

438

 

 

 

 

Paraprofessional/Substitute Field Rep.

 

 

Debra Brown,

130

 

Josefina Lascano

135

 

 

 

 

POLITICAL DIRECTOR

 

 

Angela Cristiani

1056

 

 

 

 

EXECUTIVE BOARD

 

 

Michael J. Maguire, Boston Latin Academy

770

 

Robert P. Carroll, Sumner Elementary School

499

 

Ann O’Keefe, Mildred Avenue K-8

278

 

Sherry Pedone, Mildred Avenue K-8

467

 

Garret Virchick, Brighton High School

567

 

John Alloca, Alternative High School

327

 

Erik Berg, Philbrick Elementary School

531

 

Jessica Tang, Young Achievers K-8

538

 

Christine Choukas, Mckay K-8

235

 

Alice M. Yong, Mildred Avenue k-8

619

 

Laura Lee Johnson, Occupational Therapist

430

 

Cheryl L. Kelly, R.N.

564

 

Brenda Chaney, O’Bryant High School

657

 

Allison Doherty, Urban Science Academy

485

 

James (Timo) Philip, Retired

622

 

Mary Ann Urban, Retired

616

 

 

 

 

PARAPROFESSIONAL COUNCIL

 

 

Donna Adame, West Roxbury Academy

68

 

Debra Brown, Sumner Elementary School

116

 

Christine Buttiglieri, Umana Academy K-8

39

 

Connie Concetta Campea, Charlestown High School

37

 

Arleta Faulkner, Curley K-8

26

 

Cynthia Ferris, Excel High School

37

 

Shauntell Foster, Umana Academy K-8

48

 

Irma Ortega Hernandez, Condon Elementary School

44

 

Jeanne Hogan, Condon Elementary School

48

 

Debra Irby, Mather Elementary School

31

 

Adrianne Jordan, Chittick Elementary School

70

 

Carol Kirkland-Small, Ellison/Parks EES

33

 

Josefina Lascano, Edison K-8

113

 

Donna Lashus, Mattahunt Elementary School

58

 

Sharon Butler O’Dwyer, Condon Elementary School

36

 

Cassandra Samuel, Young Achievers K-8

80

 

Sheila Yetman, Condon Elementary School

40

 

 

 

 

RETIRED TEACHERS

 

 

Dave Donovan, Chairperson

406

 

Lenny Miraglia, Vice-Chair

393

 

Anne Broder, Treasurer

386

 

Marilyn Marion, Secretary

408

 

 

 

 

DELEGATES TO ALL AFFILIATED BODIES

 

 43.

Alice M. Yong, Mildred Avenue K-8

507

 44.

Colum Whyte, Lee Elementary school

135

 45.

David Weinstein, BTU Pilot School

141

 46.

Brenda Webster, Retired

233

 47.

Garret Virchick, Brighton High School

418

 48.

Mary Ann Urban, Retired

433

 49.

Paul R. Tritter, Snowden High School

75

 50.

Paul Tenney, Retired

242

 51.

Jessica Tang, Young Achievers K-8

392

 52.

Richard Stutman, O’Bryant High School

800

 53.

Linda O. Simonetti, Retired

270

 54.

John Simonetti, Retired

244

 55.

Ivelisse Santos-Rodriguez, Boston Latin Academey

156

 56.

Cassandra Samuel, Young Achievers K-8

163

 57.

Gilberto Rivera, Edison K-8

256

 58.

Declan Power, Counseling & Intervention

166

 59.

Kristen W. Pinto, Umana Academy K-8

203

 60.

James (Timo)Philip, Retired

498

 61.

Seth Peterson, Snowden High School

153

 62.

Sherry Pedone, Mildred Avenue K-8

318

 63.

Carol Pacheco, Retired

509

 64.

Musabwase Mugemana (Moogie), Madison Park TVHS

218

 65.

Leonard Miraglia, Retired

214

 66.

Tricia Melanson, Madison Park TVHS

165

 67.

Emily McNeal, Philbrick Elementary School

83

 68.

Michael W. McLaughlin, Murphy K-8/BTU

499

 69.

Johnny McInnis, BTU Pilot School

113

 70.

Karen L. McCarthy, Brighton High School

174

 71.

Lillie Marshall, Boston Latin Academy

122

 72.

Gayle Marrow, Retired

206

 73.

Marilyn F. Marion, Retired

253

 74.

Michael J. Maguire, Boston Latin Academy

496

 75.

Josefina Lascano, Edison K-8

366

 76.

Roselaine C. Koech, West Roxbury Education Complex

68

 77.

Ross Kochman, Harbor Middle School

85

 78.

Karen Kilmain-Patriquin, Sumner Elementary School

101

 79.

Cheryl L. Kelly, R. N.

422

 80.

Adrianne Jordan, Chittick Elementary School

147

 81.

Marta Johnson-Faldasz, Roosevelt K-8

101

 82.

Laura Lee Johnson, Occupational Therapist

268

 83.

Charles R. Johnson, Madison Park TVHS/BTU

437

 84.

Carla M. Johnson, Ellison Parks EES

227

 85.

Debra Irby, Mather Elementary School

71

 86.

Darcel Hunt, Urban Science Academy

81

 87.

Karen Wood Hocker, Holmes Elementary School

138

 88.

Tom Hocker, Boston Latin Academy

179

 89.

Lynette Harrell, Holland Elementary School

126

 90.

Keith Guyette, Dorchester Academy

63

 91.

Thomas J. Gosnell, Boston Latin Academy

538

 92.

Heather L. Gorman, Blackstone Elementary

94

 93.

Riana Good, BTU Pilot School

115

 94.

Mary Gaughan, Retired

245

 95.

Janey Frank, Retired

306

 96.

Jenna Fitzgerald, BTU

528

 97.

John Enright, Madison Park TVHS

128

 98.

Betsy Drinan, BTU Pilot School

188

 99.

David J. Donovan, Retired

260

100.

Edward J. Doherty, AFT Massachusetts

577

101.

Allison Doherty, Urban Science Academy

338

102.

Marjie Crosby, Occupational Therapist

164

103.

Angela J. Cristiani, Psychological Services/BTU

531

104.

Mike Crain, Career & Technical Ed.

156

105.

Martha Cotton, Retired

199

106.

Patrick J. Connolly, BTU

494

107.

Christine Choukas, McKay K-8

122

108.

Brenda Chaney, O’Bryant High School

491

109.

Ted Chambers, Edwards Middle School

156

110.

Robert T. Carroll, Sumner Elementary School

274

111.

Caren Carew, King Middle School

651

112.

Cornelia “Connie” Callahan, Retired

182

113.

Christine Buttiglieri, Umana Academy K-8

111

114.

Nia A. Burke, Chittick Elementary School

125

115.

Debra Brown, Sumner Elementary School

284

116.

Anne Broder, Retired

186

117.

Berta Berriz, BTU Pilot School

189

118.

Erik Berg, Philbrick Elementary School

393

119.

Sandra Baler-Segal, Retired

192

120.

Roslyn “Roz” Avant, Retired

155

121.

Christine Arnold, Sumner Elementary School

100

122.

Patricia Armstrong, Retired

433

123.

John Allocca, Alternative Ed

206

124.

Maritza Agrait, Occupational Therapist

172

125.

Donna Adame, West Roxbury Academy

218